17-річна Валерія Тимошенко разом зі своїми подругами Софією Фірсік та Емілією Цілуйко у 2024 році організували у рідній Свесі на Сумщині кімнату психоемоційної підтримки. У ній проводять тренінги та воркшопи для дітей і молоді, грають у настільні ігри й відпочивають поблизу великої труби з бульбашками. Журналісти «Української правди» поговорили з Валерією про її ініціативу, а ми далі переказуємо текст.

«Покоління Перемоги»

Разом зі своїми подругами Валерія належить до спільноти «Покоління Перемоги» від ГО GoGlobal. Восени 2023 року вони потрапили на другий Catch-Up Camp у Синевирі, де надолужували освітні втрати, спілкувалися та вчилися пітчити свої ідеї. Тут Валерія отримала підтримку на втілення своєї ідеї від директорки GoGlobal Тетяни Ковриги.

На реалізацію цього проєкту пішло пів року — з лютого по червень 2024 року. Втілювати ідею, окрім ГО, допомагала і місцева влада — виділили приміщення в центрі культури та дозвілля у Свесі та двох психологинь для роботи в кімнаті психоемоційної підтримки.

У просторі можна проводити арттерапію, тренінги й заняття для різних вікових груп. Також у кімнаті є бульбашкова колона, що наповнена водою. У ній можна вмикати підсвітку й налаштовувати музику під свій настрій — за словами Валерії, це сприяє розслабленню та заспокоєнню нервової системи.

У серпні 2024 року через активні обстріли кімнату довелося евакуювати. Усе, що можна, організатори вивезли спершу у Шостку, а потім у сусіднє село Орлівку. Але бульбашкову колону довелося залишити. Були думки перенести кімнату в Ірпінь, де зараз вчиться Валерія. Проте автори були проти цього і хотіли, щоб простір продовжив свою роботу саме у Свесі. 

— Я розуміла, що більше такої можливості для Свеси виграти подібний грант не буде. Тим більше це прикордонна громада, і після таких обстрілів, які ми тоді пережили, навряд чи хтось захоче щось тут ще реалізовувати, — пояснює своє рішення Валерія.

Зараз психоемоційну кімнату повернули у Свесу на Сумщині. У просторі проводять нові заходи, наприклад, тренінги для сімей загиблих військових і тих, чиї рідні перебувають у полоні.

Свеса — селище в Шосткинському районі Сумської області, у якому живе понад шість тисяч людей. Громада розташована за 13 кілометрів від кордону з Росією. Через цю близькість селище часто атакує ворог керованими авіабомбами.

Чому Цукр про це пише

Проєкт психоемоційної підтримки у Свесі — приклад активності молоді в одному з прикордонних регіонів, які найбільше обстрілюють. Він показує, як локальні ініціативи, підтримані громадськими організаціями й місцевою владою, допомагають долати наслідки війни через терапію та спільноту.

Раніше ми писали, як живе краснопільський Палац культури, що після влучання ракети в травні 2024 року евакуювався та продовжує свою роботу у Сумах.

Вас може зацiкавити

graffity oktyrka zahid
Галерея просто неба. У суботу в Охтирці відбудеться третій графіті-джем WE MADE IT
Графіті-джем в Охтирці
klub cukru
Клуб Цукру зустрівся з письменником Павлом Вишебабою у «Дворику на Кузнечній»
Камерна зустріч з українським поетом
zhinka z kozoyu sumshchyna
Кури ходили через кордон, а селяни робили віники. Яким було життя прикордонних сіл Сумщини до вторгнення
Знайшли архівні відео за 2006 і 2021 роки
обстріл Сум з артилерії
«Росіяни атакують околиці Сум з РСЗВ, розгорнутих на території РФ», — 71 аеромобільна бригада ЗСУ
Чому росіяни активніше обстрілюють Суми з РСЗВ
Суми прогулянка людей біля річки
Суми посіли 16 місце з 22 обласних центрів у рейтингу доступності для маломобільних людей
Суми опинилися в нижній третині рейтингу, між Дніпром і Черніговом.
badminton sumy
Сум’янка виборола «золото» на Чемпіонаті України з бадмінтону серед ветеранів
Перемога сум'янок у Чемпіонаті України