Сум’янка Юлія їхала маршруткою №20, коли на магнітолі заграла аудіокнига російською — про в’язницю. Інша жителька Сум Діана, яка регулярно їздить із Веретенівки в центр, бачила, як деякі водії курять просто за кермом. За проїзд у цих маршрутках треба заплатити 15 гривень. А незабаром вартість може коштувати 20. Що ж зміниться?
Наприкінці травня міськрада оприлюднила проєкт розпорядження про підвищення тарифу — і оголосила місяць громадського обговорення. Далі в тексті — чому збираються підняти тариф, чи надходили пропозиції від сум’ян, що про розрахунки кажуть транспортні експерти і як у Сумах бачать розвиток приватних перевезень. Спойлер: перевізники — «ніяк», а в Стратегії розвитку міста до 2027 року про це не згадують.
Для цього тексти ми поспілкувалися з:
- Асоціацією сумських перевізників;
- Дмитром Власенком, представником Всеукраїнського центру реформ транспортної інфраструктури;
- Олександром Мироненком, транспортним активістом і журналістом порталу avianews.com.
Чому тариф хочуть підвищити до 20 гривень?
Наприкінці травня Сумська міськрада опублікувала проєкт розпорядження МВА про нові тарифи на перевезення пасажирів маршрутками. Згідно з ним, одноразовий проїзд по Сумах коштуватиме 20 гривень, а до Нижнього Піщаного — 28 гривень. Таке розпорядження пояснюють тим, що тариф має покривати реальні витрати перевізників, а транспорт — працювати стабільно й безпечно під час воєнного стану. При цьому враховували звернення перевізників, які надсилали свої листи у квітні й на початку травня.
Розробило проєкт Управління транспорту, транспортної інфраструктури та зв’язку СМР. Згідно із законодавством, тарифи затверджує міська військова адміністрація. Тож підписати розпорядження має начальник МВА Сергій Кривошеєнко. Однак він заявив, що в прифронтовій громаді підвищення тарифів не на часі. За його словами, таке рішення вимагає економічного обґрунтування.
— Моя позиція є чіткою та незмінною: наразі я проти підвищення тарифів. У першу чергу в громаді має бути баланс інтересів зацікавлених сторін: перевізників та пасажирів. Будь-яке рішення, що впливає на гаманець сумчан, ухвалюватиметься після проходження законодавчо виписаних обов’язкових етапів, — написав у своєму Telegram-каналі Сергій Кривошеєнко.
За його словами, профільні фахівці МВА мали провести ретельну перевірку обґрунтованості кожної копійки, яку перевізники закладають у тариф.
В Асоціації сумських перевізників сказали, що з часу встановлення нинішнього тарифу подорожчали пальне, шини, запчастини й мастила, а також виросла мінімальна зарплата. Через це їхні витрати зросли. За словами перевізників, за таких умов вони не можуть нормально утримувати транспорт, дотримуватися розкладу й забезпечувати безпеку.
Проєкт розпорядження оприлюднили 26 травня, щоб сум’яни могли звернутися із зауваженнями й пропозиціями. Звернення приймало Управління транспорту, транспортної інфраструктури та зв’язку. Надсилати їх можна було протягом 30 календарних днів із дня офіційного оприлюднення, вони сплили 24 червня.
Але Асоціація сумських перевізників повідомила Цукру 24 червня, що ні вони, ні Управління не отримали жодної офіційної пропозиції щодо зміни методики розрахунку, скорочення витрат чи альтернативних джерел фінансування.
— При цьому в соціальних мережах триває активна дискусія. Однак коментарі та емоції не можуть замінити конкретні пропозиції, які можна проаналізувати й реалізувати на практиці, — сказали в Асоціації.
Розрахунки робили за даними 2018 року
У червні Асоціація сумських перевізників у своїх соцмережах оприлюднила частину розрахунків кожного перевізника окремо. До них входять паливо, ремонти й запчастини, заробітна плата, податки, технічне обслуговування транспорту та інші витрати. Саме з цих частин формується собівартість перевезень. В Асоціації також повідомили, що вхідні дані є в повній версії документів на сайті міськради.
| Маршрут | Перевізник | Розрахований тариф (грн/пас) |
| №2, 17А, 21 | ФОП Олійник А.Г. | 20,27 |
| №4, 5, 11, 12, 20, 22, 26 | ПП «Согор» | 20,00 |
| №7 | ПП «Компол» | 20,20 |
| №8 | ФОП Козинець Т.А. | 21,14 |
| №10 | ТОВ «АТП 1054» | 21,53 |
| №13, 55 | ТОВ «Престиж Лайн» | 19,53 |
| №18, 52, 56, 61 | ТОВ «Сумипастранс» | 20,73 |
| №19 | ФОП Сезько О.В. | 19,76 |
| №51 | ФОП Сезько О.В. | 28,62 |
Представник Всеукраїнського центру реформ транспортної інфраструктури Дмитро Власенко розказав Цукру, що існує багато методик формування тарифів. Перевізники зазвичай апелюють до поступового підвищення мінімальної заробітної плати й податків. Це тягне за собою «підвищення вартості одного робітника».
Як уточнили в Асоціації, нову вартість проїзду визначили за Методикою розрахунку тарифів на перевезення пасажирів. Вона фіксує, які витрати враховують, як саме його проводять, які показники потрібно використовувати та які документи необхідно підтвердити.
Практично всі перевізники в розрахунках посилаються на звіт ХНАДУ від травня 2018 року щодо даних пасажиропотоку. За вісім років ситуація могла суттєво змінитися — на той момент ще не було ні пандемії коронавірусу, ні повномасштабної війни, каже Дмитро Власенко.
— Уся країна бачить, що відбувається в Сумах, як ворог намагається максимально дестабілізувати ситуацію, викрикати паніку. Кількість населення явно зменшилася, і не на десятки, і не на сотні людей, а на тисячі, — сказав експерт.
Тобто, за його словами, апелювати до довоєнного пасажиропотоку некоректно — з міста виїхало багато людей, і ця тенденція посилилася після початку Курської операції. Водночас він визнає, що підвищення тарифу є необхідним: ворог нищить і тролейбуси, і автопарк, тож перевізникам просто потрібно вижити.
Водночас Дмитро Власенко каже, що зменшення пасажиропотоку при наявному графіку руху — це зменшення прибутку перевізників. Тобто таким чином вони можуть підстраховуватися.
Транспортний активіст і журналіст порталу avianews.com Олександр Мироненко пояснив Цукру, що ні в мирний час, ні у воєнний не був відомий реальний пасажиропотік.
— Адекватні дослідження не проводили. Ті дослідження, які місто мало до війни — були з умовними цифрами, які підтвердити фактично неможливо. Пасажиропотік є важливим компонентом тарифу. Але також її складовою є видатки, які офіційно підтвердити теж неможливо. Перевізники отримують оплату готівкою, готівкою оплачують свої видатки. Все існувало й існує в сірій зоні, — пояснив активіст.
За його словами, перевірити, скільки фактично заробляють і витрачають перевізники, нереально за чинних умов. У своєму Facebook раніше він писав, що маршрутки в Сумах дійсно потребують ремонту. І кожного разу з 2014 року, коли підвищували тариф, пасажирам обіцяли покращення якості. Але реальних, а не косметичних змін у салонах не було, додав Олександр.
Як пояснив Цукру Дмитро Власенко, Суми ледь не останнє місто в Україні, де ще не підвищили тарифи. Наприклад, за останній час це зробили в Конотопі й Ніжині. Однак у першому місті працює гнучка система оплати, каже експерт. Ціна може відрізнятися від способу оплати: через кондуктора готівкою, карткою через термінал чи карткою конотопчанина. У Ніжині з 2022 року проїзд коштував 14 гривень, а цьогоріч у місті підняли вартість до 20 гривень, розказує експерт.
Що зробили за Меморандумом?
У жовтні 2024 року сумська влада й приватні перевізники підписали Меморандум про співпрацю. Тоді ж ціну проїзду підняли з 10 до 15 гривень. За умовами меморандуму, перевізники мали кожні шість місяців робити капітальний ремонт 15% маршруток, поліпшити умови перевезень у вечірній час, встановити GPS-прилади на всіх автобусах, а також інформаційні табло на ключових зупинках. Окремо — гарантувати безплатне перевезення учнів 1–4 класів, військовослужбовців ЗСУ та членів ДФТГ.
Як сказали Цукру в Асоціації, маршрутки перевозили пільгові категорії пасажирів і продовжують це робити. Хоча жодних компенсацій цих перевезень з міського бюджету вони не отримують.
З GPS-моніторингом складніше. За даними перевізників, встановили приблизно 50% трекерів. Але через роботу засобів радіоелектронної боротьби система не працює належним чином. Тому подальше впровадження призупинили до закінчення війни, сказали в Асоціації.
Біля ТРЦ «Мануфактура» встановили інформаційне табло. Однак кажуть, що роботи призупинили, поки влада не напрацює механізм, щоб брати їх на баланс міста.
Ремонтні роботи транспорту тривають, але повільніше, ніж планували. В Асоціації кажуть, що капітально відремонтували 30%.
Тим часом автопарк скорочується. Минулого року на маршрутах працювало 205 автобусів. Сьогодні їх залишилося 144. Більшість транспорту купували у 2011 році, близько 10% — у 2015-му. Нових автобусів купувати не планують, кажуть в Асоціації.
Водночас у 2024 році ПП «Согор» випустив на маршрути два нові автобуси «Сумчанин». До кінця року мали вийти ще 10. Деталі кузова оригінальні, виробляються в Сумах на базі агрегатів Mercedes-Benz. За даними сайту alltransua, нині в Сумах працює вісім подібних автобусів.
Серед проблем, з якими стикаються перевізники, назвали кадровий дефіцит. Водночас вони вбачають у цьому вплив медіа.
— У гонитві за переглядами Ви настільки перевернули поняття «водій автобуса», що люди бояться йти працювати в цю сферу. Останніми роками будь-який конфлікт чи скарга миттєво стають приводом для публікацій, тоді як тисячі нормальних робочих змін, подяки від пасажирів та сумлінна робота водіїв взагалі не потрапляють в інформаційний простір ЗМІ. Як наслідок, професія, яка десятиліттями була шанованою та престижною, сьогодні часто подається виключно через негатив. Чи дивно після цього, що люди не хочуть іти працювати водіями? — сказали перевізники Цукру в коментарі.
А скарги на грубість водіїв — це поодинокі випадки, додали в Асоціації. Якщо порушення довели, то вони діють у межах чинного законодавства, додали перевізники.
Редакція Цукру також 22 червня звернулася до начальника МВА Сергія Кривошеєнка з питаннями про виконання умов Меморандуму, результати перевірок і вимоги до перевізників після можливого підвищення тарифу. Щойно отримаємо відповідь — оновимо матеріал і повідомимо про це окремо.
Як місто й перевізники бачать розвиток приватних перевезень?
Перевізники кажуть, що розвиток приватних перевезень — це відповідальність міста. Але чи було це закладено в Стратегії розвитку Сумської громади до 2027 року? Ми перевірили документ. У ньому серед проблем назвали «слабку розвиненість міського комунального громадського та електричного транспорту», «значний знос транспортних засобів» і «повільні темпи оновлення рухомого складу». Однак про приватні перевезення не згадували.
У частині документа про стратегічне бачення розвитку громади прописували, що до 2027 році в Сумах поступово створюватимуть ефективну систему надання комунальних послуг, у тому числі транспортно-логістичні. Про маршрутки й тут не писали. Але вказали необхідність покращити доступність громади, у тому числі транспортну.
— Наразі через близькість Сум до фронту та постійні прильоти у місті взагалі немає сенсу говорити про стратегії розвитку. Наразі місто та громадський транспорт, як приватний, так комунальний знаходиться під постійним ризиком знищення. Єдине, про що можна говорити — як забезпечити перевезення тут та зараз за наявних умов, — сказав Цукру транспортний активіст Олександр Мироненко.
Водночас коли ми запитали в перевізників, як вони бачать розвиток приватних перевезень на маршрутках у Сумах через кілька років, відповідь була «ніяк».
— Це повинна бачити влада. Має існувати програма розвитку громадського транспорту у місті Суми. Але зараз такої програми немає. Якщо і є якийсь розвиток в транспорті, то це йде з ініціативи приватних перевізників. Загалом, будь-який розвиток у сфері транспорту починається з політики міста. Саме орган місцевого самоврядування визначає правила, транспортну мережу, тарифну політику та механізми підтримки галузі. На сьогодні перевізники займаються не розвитком, а боротьбою за збереження наявних маршрутів. Якщо в місті з’явиться реальна програма розвитку транспорту — ми готові брати участь у її реалізації, — додали в Асоціації.
Чи може комунальний транспорт стати альтернативою маршруткам?
Чому в комунальному транспорті проїзд коштує вісім гривень, а приватні перевізники говорять про тариф понад 20 гривень? В Асоціації сумських перевізників написали, що кожного року на підтримку муніципального транспорту громада спрямовує понад 200 мільйонів гривень. Ці кошти дозволяють утримувати соціальну вартість проїзду й забезпечувати перевезення пільгових категорій населення. Фактично пасажир напряму сплачує лише частину реальної вартості поїздки, а різницю компенсує бюджет із податків містян, пояснили в Асоціації сумських перевізників.
Транспортний активіст Олександр Мироненко вважає, що місто вже зараз може розвивати комунальний транспорт як альтернативу маршруткам. За його словами, Суми безплатно отримали п’ять великих автобусів із Кракова в хорошому стані — і їх можна вже випускати на маршрути.
Окрім того, міста ЄС продовжують надавати Україні додаткові автобуси, каже Олександр. Суми можуть подавати заявку на отримання цього транспорту і відібрати автобуси в нормальному технічному стані.
— Заяви чиновників про невідповідний стан наданого транспорту не можу розглядати серйозно. По-перше, автобуси в містах ЄС проходили необхідні планові ТО та оновлення на відміну від Рут, у яких неодноразово відпадали колеса. По-друге, якщо комунальному підприємству потрібна технічна підтримка, завжди можна зв’язатися з містами, які надали транспорт, — додав транспортний активіст.
За його словами, міста ЄС продовжують передавати Україні транспорт, тож Суми можуть подавати заявки, відбирати автобуси в нормальному стані й розширювати мережу муніципальних маршрутів. У червні начальник МВА Сергій Кривошеєнко також повідомляв, що завдяки міжнародним партнерам на маршрутах уже ходять 70% нових автобусів. За його словами, про підвищення вартості в комунальному транспорті поки не йдеться.
Олександр Мироненко пояснює, що тарифи на комунальний транспорт дотуються з міського бюджету, і чи буде там підвищення — залежить від місцевої влади. Але, на його думку, тариф на приватні маршрутки підвищать. Адже громадське обговорення завершилося без жодної офіційної пропозиції від містян, а приватні перевізники кажуть, що борються за виживання, а не за розвиток.
— Збільшення тарифу в Сумах на громадський транспорт дасть можливість вивільнити кошти міського бюджету на інші потреби, але за це мешканці заплатять зі своєї кишені, — сказав Олександр.

